21 Nedir,21 Nasıl Oynanır

21 yaklaşık 100 senedir oynanmakta olan oldukça basit hızlı ve öğrenmesi kolay bir oyundur.21 genel anlamda 21 olarakda bilinmekte olup başta gerçek gazinolar olmak üzere online gazinolarda da oynanabilir.Kurpiyerler eşliğinde oynanan bu oyunda tüm oyuncular kurpiyere(kasaya)karşı oynamakta olup.Kaybettkleri tüm para kasaya gitmekte kazandıkları tüm parada kasadan gelmektedir.Yani 21te pokerdeki gibi oyuncular arası bir rekabet bulunmaz.Bu açıdan özellikle gerçek gazinolarda oynan oyunlarda yardımlaşma ve sonda oturan oyuncu oldukça önem taşımaktadır.21i diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliklerden biride oyuncunun yada kasanın kazanma ihitmal oranının bilinmemesidir.Yani roulettete bir sayının gelme olasılığı 1/37 iken 21te böle bir oran söz konusu değildir.Alınan her kartın her hamlenin bir önemi bulunmaktadır.

21 Nasıl Oynanır

21 az öncede bahsettiğimiz gibi kasaya karşı oynan bir oyun olduğundan her el oynayan kişinin eli ve kasanın eli referens alınır.Bu durumda ihtimaller şöyledir.

  1. İlk aşamada oyuncuya 2 açık kağıt verilirken kasanın yani kurpiyerin tek kağıdı açık olup oyuncu kendi hamleleriniz bu kağıda göre şekillendirir.
  2. 21 e daha yakın olan kasa ise kasa kazanır.Örneğin oyuncu eli 18 kasa 19 bu durumda kasa 21 e yakın olduğu için kazanır.
  3. 21 e daha yakın olan oyuncu ise oyuncu kazanır.Örneğin kasa 17 oyuncu 18.Bu durumda oyuncu 21e daha yakın olduğu için oyuncu  kazanır.
  4. Oyuncu 21 in üstüne geçtiğinde yani 22,23,24 die devam eden sayılara ulaştığı her durumda oyuncu kaybeder.Bu durumlarda kasanın elindeki sayının önemi yoktur.Yani oyunu 21 i aştıktan sonra örnek olarak 22 oldu kasa 23 olsa dahi oyuncu yine kaybeder.Bu duruma batma denir.
  5. Kasa ile oyuncunun berebere kalması durumunda konulan iddaa miktarı iade edilir.Örneğin kasa ve oyuncu her ikiside 20.

21te Kasanın Uyması Gereken Kıstaslar

Kasa her oyuncu için hamle yapamayacak olduğu için kasa her el belli kurallara göre oynar.Yani tüm oyuncuların eline bakmaksızın kasanın hareketleri ve duracağı yada kart çekeceği sayılar bellidir.Oyuncu ise istediği hareketi yapmakta özgürdür.Kasanın her el uyması zorunlu hareketleri şunlardır.

  1. Kasa 16 da dahil 16,15,14.. diye geriye doğru giden her sayıda kart çekmek zorundadır.
  2. Kasa 17,18,19,20,21 sayılarının herhangi birine ulaştığında durmak zorundadır.Örneğin tüm oyuncuların eli 20 kasa 17 ye ulaştı kasa bu noktada durmak zorunda olduğundan daha kart alamaz ve tüm oyuncular kazanır.Kısaca kasanın hareketleri bellidir ve oyuncu hareketlerinden bağımsızdır.

21 Kazançlar ve Ödemeler

21te normal ödemeler 1e 1 dir yani kazanç durumunda ne kadar iddaa yaptıysanız o miktar kadar daha size ödeme yapılır.Bu durum ancak eliniz ilk dağıtımda yani ilk 2 kartta 21 olmanız durumunda kasa size 1 e 1.5 öder.Bunun sebebi 21 yani 21 sayısına elden ulaşmış olmanızdır.Bu oyunada adını veren özel bir eldir.

21te Terimler

Kazanma:Eliniz kasadan 21e daha yakında yada siz batmadan kasa battıysa eliniz kazanmış olur.

Batma:Kasanın yada sizin elinizin 21 i aşmış olması durumunda(21,22,23 die devam eden sayılara ulaşmış olması durumu)batmış olunur.

Beraberlik:Kasa ve oyuncu elinin aynı sayıya ulaşmasıdır.Örneğin 19 a 19.

Double:İlk iki kartınız açıldıktan sonra isterseniz tek kart almak şartı ile iddaainizi iki katına çıkarabilirsiniz.Örneğin 100 dolar iddaainiz var eliniz 9 ve siz double dediniz bu durumda yere 100 dolar daha koyarsınız ve bahsiniz 200 dolar olur.Kasa size tek kart verir.Bu karttan sonra başka kart alma hakkınız olmaz ve eliniz o gelen kart ile birlikte kaçsa öyle değerlendirilir.

Yarısını alma(surrender):Bu genellikle online gazinolarda bulunmayan bir özellik olup gerçek gazinolarda bulunur.Bu durumda elinize ilk iki kartınız açıldıktan sonra eğer elinizi beğenmesseniz yaptığınız iddaain yarısını kasaya verme şartı ile oyundan çekilebilirsiniz.Örneğin 100 dolar bahsiniz var ve elinizin kaybedeğini düşünyorsunuz bu durumda 50 doları kasaya verip 50 dolarınızı alıp oyundan çekilebilirsiniz.Bu durumun tek istisnası kasanın kağıdının as olması durumudur.Bu durumda yarısını alma hakkı size verilmez.

Bölme(Split):Eğer verilen 2 kartın 2side aynı sayı ise kartları bahsiniz kadar miktarı eklemek şartı ile bölebilir ve sanki 2 farklı ele sahip gibi oyun oyuna devam edebilirsiniz.Öneğin eliniz 9 ve 9 yani 18 den oluşuyor ve 100 dolar bahsiniz var 9ları ayırark 100 dolar daha eklersiniz ve 2 tane 100 dolarlık ve sayısı 9 olan ele sahip olursunuz.Bu aşamadan sonra her iki elide birbirinden bağımsız oynayabilirsiniz.

Sigorta:Kasaya kendine açtığı kağıdın as olması durumunda oyunculara sigorta yapmak isteyip istemedikleri sorulur.Bu durumda sigorta yapan oyuncu iddaa miktarının yarısını(örneğin iddaa 100 dolar ise 50 dolar)ödeyerek elini sigortaya alır.Bu durumda kasa açtığı ikinci kağıt 10 lu olur ve 21 yaparsa sgorta yapmış oyunculara tüm paraları iade edilir.Açtığı ikinci kağıtta 21 yapamaması durumunda ise sigorta miktarları direk kasa tarafından alınır

Ayn para:Oyuncu eli ilk iki kağıtta 21 olduğu halde kasanın görünen tek kağıdı as ise bu durumda kasa oyuncuya aynı para istermisin diye sorar.Oyuncu aynı para isterse direk kazancı ödenir.Örneğin 100 dolar bahsi varsa 100 dolarda kasa tarafından ödenir.Oyuncu bu opsiyonu kullanmaz ve kasda 10 lu çeker ve 21 yaparsa oyun berabere biter ve oyuncu sadace iddaa kattığı miktarı alır.Kasa 21 yapamassa oyuncuya 1.5 katı miktar ödenir.Örneğin 100 dolar iddaade 150 dolarda kasa tarafından oyuncuya ödenir.

21te Kazanma Taktikleri

Blacjkackin bilinen bir kazanma taktiği bulunmamakta olup oyunu iyi bilmek en önemli taktiktir.Bu açıdan blacjjack oyununu tam anlamı öğrenmeden gerçek para ile oynamayınız.Eğer gerçek bir gazinoda oynuyorsanız sonda oturan kişinin oyunu iyi bildiğinden emin olunuz.Çünkü onun çektiği yada her çekmediği kart kasaya gidecek kart olduğundan sondaki oyuncu oldukça önemlidir.Sizlere bu yazımızda 21 hakkında bilgiler vermeye çalıştk.Çok fazla yazıyı uzatmak istemediğimizden bu kadarla bıraktık.21 oyunu adına kitaplar yazılan filimler çekilen bir oyun olduğundan aklınızda bazı soru işaretleri kalmış olabilir.Bu sorularınızı yorum kısmından bildirmeniz durumunda sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyacağımızı bileminizi ister herkese bol kazançlı günler dileriz.

buton