iddaa Bağımlılığı Hakkında

iddaa Siteleri 2 Ocak 2016, 21:29 iddaa Bağımlılığı Hakkında

gazino günümüzde hızla artmakta olan insanlara hoş vakit geçirme , dinlenme ve eğlenme aracı gibi gösterilmek istenen bir oyun türüdür. Bu nedenle bu tarz oyunlar insanlarda bağımlılığa dönüşebilir.Özel sektörlerin işlettiği gazinolardaki gazinohanelere önceki yıllarda izin verilmişken yeni yasa ile bu durum ortadan kaldırılmıştır. Bunların dışında kahvehanelerde , bazı derneklerebağlı lokallerde yasa dışa olarak gazino oynatılmaktadır.Son yıllarda ise gazino oynama oranının gözle görülür bir şekilde artışı mevcuttur.Özellikle internete ilgi gösteren genç kesim gerek bilgisayar gerek telefon gerek ıpad ile 7/24 oynayabilmektedir.

gazino, isteyerek riske girme temelinde, kazanan ve kaybeden tarafların olduğu ve genellikle her iki tarafta da bir üretim işi olmaksızın servetin yeniden dağılımıdır. Bu servet dağılımına karar veren süreç daima bir talih elementi içerir veya yalnızca taliha dayanır. ‘talih ve beceri’ bu iki sözcük neyin gazino davranışı olduğunu anlamlandırmakta önemlidir.

gazino çok çeşitli aktiviteleri içerir; iskambil, roulette, zar, spor iddaaları, oyun makineleri, piyangolar, tombala, borsa, beceri isteyen oyunlar…vb. gazino oyunları üç grupta toplayabiliriz. Bunlar:

Yalnızca taliha dayanan oyunlar; roulette, barut gibi

  1. Becerinin talihla birlikte kombine olduğu oyunlar; borsa, poker, at yarışları gibi
  2. Yalnızca beceriye dayanan oyunlar; briç gibi

taliha dayanan oyunlar da alkol ve uyuşturucu maddeler gibi bağımlılık yapmaktadır. Türkiye`de gazino oynatmanın yasak olmasına karşın, bu görevi talih oyunları yerine getirmektedir. Hemen her köşe başında gördüğümüz büfelerde oynatılan talih oyunları, gazino oynama merkezleri haline gelmektedir. İddaa, at yarışı, sayısal loto, talih topu, on numara, spor toto ve spor loto gibi oyunların, gazinohanelerin bulunmadığı ülkemizde bu görevi görmektedir.

Bu oyunlara baktığımızda hepsinin bağımlılık derecesi birbirinden farklıdır. Devamlı olan oyunların bağımlılık yapma potansiyeli daha yüksektir. Örneğin oyun makineleri sürekli oynanabilen oyunlardır ve insanlar makineye para attıkları sürece oyun devam eder. Spor loto gibi oyunlar devamlı olmayan haftada bir olan oyunlardır. Bu yüzden devamlı oyunların devamlı olmayan oyunlara göre bağımlılık yapma potansiyeli daha yüksektir.

Kazı kazan, sayısal loto, at yarışları gibi oyunlarla başlayan gazino tutkusu son zamanlarda internet üzerinden ulaşılan gazino siteleriyle yeni bir boyut kazanmıştır. İnternet yaygınlaştıkça tıpkı gelişmiş ülkeler olduğu gibi ülkemizde de sanal gazino bağımlılığı artmaya başlamıştır. Ankara Ticaret Odası’ sının yayınladığı “ Sanal Tuzak: İnternet gazinohaneleri” adlı raporunda Türkiye’de internet üzerinden gazino ve iddaa oynayanların sayısı 1.5 milyonu bulduğu açıklanmıştır. Türkiye’ de sanal gazinohanelerde tercih edilen oyunların 21 ve poker olduğu belirtilmiştir. Bunun yanından internetten dünyanın dört bir yanındaki futbol, basketbol, at yarışı, boks, tenis musabakaları için iddiaya girerek talih oyunları da oynadıkları saptanmıştır.

Sanal gazino oynamak için en çok kullanılan ödeme şekli kredi kartı olduğu belirlenmiştir. Rapora göre kullanıcıların kredi kartı bilgilerini vermekten korkmaları nedeniyle kredi kartına bağlı “sanal kart” kolaylıkla alınabiliyor. Kartın limiti kullanıcı tarafından belirleniyor. Sadece internette yapılan alışverişlerde kullanılıyor. Alışveriş bittikten sonra bu kart başkaları tarafından kullanılamıyor. Böylece internette gazino oynama davranışı kolaylıkla sağlanabiliyor.

Bağımlılık Kriterleri

Zihinsel meşguliyet: Kişinin aklında sürekli talih oyunu oynama isteğiolması.

Tolerans: Kişi istediği heyecanı sağlayabilmek için giderek artan miktarlarda parayla talih oyunu oynaması.

Kaçış: Kişinin sorunlarından kaçması veya kendisini rahatsız edici duygulardan uzaklaşması için talih oyunu oynaması.

Peşine düşme: Kişinin para kaybettikten sonra kaybettiklerini kazanmak için tekrar talih oyunu oynaması.

Yalan söyleme: Kişinin oyun alışkanlığının seviyesini gizlemek için aile üyelerine, danışmana ve diğer kişilere yalan söylemesi.

Yasa dışı eylemler: Kişinin talih oyunu alışkanlığını finanse edebilmesi için yasal olmayan işlere girişmesi.

Zarar görmüş önemli ilişkiler: Kişinin talih oyunu oynama davranışı yüzünden ilişkilerini, mesleğini ve eğitimsel olanaklarını tehlikeye atması veya kaybetmesi.

Bailout: Kişinin talih oyunları sonucunda yaşadığı mali sıkıntılardan kurtulması için çevresindekilere güvenmesi.

Kontrol kaybı: Kişinin talih oyunu alışkanlığını kaybetmesi kontrol edebilmesi ya da kesebilmesi için tekrar eden başarısız denemelerde bulunması.

talih oyunu oynayan kişilerde bu on belirtiden beş veya daha fazlasının olması patolojik gazino bağımlılığının, üç veya dört olması problem olabilecek gazino alışkanlığının, bir veya iki tane olması riskli gazino oynama alışkanlığının göstergesi olarak belirtilmektedir.

Sonuç

Gelişen teknoloji hayatı bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan yeni riskler getirmektedir. Teknoloji çağı olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde bilgisayar ve internet kullanımı hayatın vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Yeni gelişen bağımlılık kavramlarına son dönemlerde gazino bağımlılığı da eklenmiştir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte bilgisayarda talih oyunları oynama sıklığı da artış göstermiştir.

buton