iddaa Sitelerince Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Genel 17 Mart 2016, 13:11 iddaa Sitelerince Kullanılan Ödeme Yöntemleri

iddaa siteleri, üyeleri ile sürekli diyalog halinde olan, onların beklentilerine cevap verme konusunda sürekli kendini yenileyen farklı hizmetler ve anlayışlar ile üyelerinin karşısına çıkan, online hizmet sunucularıdır. Üye beklentileri doğrultusunda geliştirilen işlemler arasında, ödeme yöntemleri de yer almaktadır. iddaa sitelerince kullanılan ödeme yöntemleri, para yatırma işlemlerine ve para çekme işlemlerine yönelik olan uygulamalardır.

Her iki seçenekte de, aynı metotlar kullanılmakta olup, her hangi bir metodu seçmek, tamamen üyelerin inisiyatifindedir. Üyeler, siteye ilk kez giriş yaptıklarında üye formunu doldurdukları esnada, hangi hesaplarını tanımlamışlar ise, o hesap tanımlamaları üzerinden işlem yapabilmektedir. Bu husus son derece önemlidir. Farklı seçenekler ile para çekmek isteyen üyelerden, iddaa sitelerince ek belge talep edilebilmektedir. iddaa sitelerince kullanılan ödeme yöntemleri, üyelerin şahsi tercihlerine göre değişiklik göstermekte olup, iki farklı kategoride birleştirilmektedir. Birleştirilen kategoriler, banka hesaplarını ve elektronik hesapları içermektedir.

iddaa Sitelerince Kullanılan Banka Kaynaklı Ödeme Yöntemleri

iddaa sitelerince kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer alan bankacılık işlemleri, banka kartları, cepbank ve banka transferleri olmak üzere, 3 gruba ayrılmaktadır. Banka kartları bölümünde, visa kartlar, master cardlar diğer bir ifade ile tüm kredi kartları bulunmaktadır. Cepbank yönteminde ise, Türkiye’de hizmet veren ve iddaa siteleri ile anlaşmaları olan bankaların cepbank sistemleri devreye girmektedir. Akbank, Denizbank, Garanti bankası, İş bank ve Yapı kredi bankası gibi bankaların cepbank uygulamaları, bu seçeneği meydana getirmektedir.

Banka transferi yönteminde ise, üyeler şahsi banka hesapları aracılığı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bahsedilen tüm yöntemlerde yapılacak transfer limitleri, iddaa siteleri tarafından belirlenmektedir. Genelde üyelerin karşısına alt limitler çıkmaktadır. Uygulamalara göz atıldığında, havale ile para yatırma işlemlerinin alt limitinin 100 Türk lirası, cepbank ile yapılan yatırım işlemlerinin de alt limitinin 100 Türk lirası civarında olduğu gözlenmektedir. Aynı uygulama, kredi kartı sistemi içinde geçerli olup, belirtilen oranlarda siteler arası limit farkları bulunabilmektedir.

iddaa Sitelerince Kullanılan Elektronik Ödeme Yöntemleri

iddaa siteleri tarafından kabul edilen elektronik sistemler, e-cüzdanlar, ödeme sistemleri, e-döviz değiştirme işlemleri ve ön ödemeli kartlar gibi gruplara ayrılmaktadır. E-cüzdan ile ödeme yöntemlerini ise, astropay card, bitcoin, inpay, dogecoin, litecain, webmoney, yandexmoney, ukash, cashixir, paysafecard gibi seçenekler meydana getirmektedir. Ödeme sistemleri grubunda ise, neteller ve skrill gibi seçenekler mevcuttur.

Tıpkı bankacılık işlemlerinde olduğu gibi bu yöntemlerde de farklı limitler bulunmaktadır. Ayrıca bu sistemlerde de, farklı para birimleri de kullanılmaktadır. Ecocard ile belirlenen para yatırma limiti genelde 100 Türk lirası civarındadır. Astropayda belirlenen limit 25 dolar, e-pro kredi kartlarında belirlenen limit 50 euro, paykasada belirlenen limit 10 euro civarında bulunmaktadır.

Elektronik ön ödemeli sistemlerdeki alt ve üst limitler, iddaa sitelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sistemlerin tercih edilmesindeki en önemli neden, işlemlerin anında gerçekleşiyor olmasıdır. Para yatırma ve çekme işlemleri anında gerçekleşmekte, yatırılan paralar anında iddaalerde ya da oyunlarda kullanılabilir hale gelmektedir. Ayrıca bu yöntemleri kullanan üyelerden her hangi bir başlık altında ek ücret, yani ek ödemede talep edilmemektedir.

Elektronik sistemlerin diğer bir belirgin özelliği ise, transfer işlemlerinde sadece pin kodlarının kullanılıyor olmasıdır. Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, banka bilgileri ya da benzeri hiç bir bilgi gündeme gelmemekte ve bu sayede, güvenlik üst seviyede sağlanmaktadır.

iddaa sitelerince kullanılan ödeme yöntemleri, üyelere farklı avantajlarda sağlamaktadır. Kullanılan yöntemin ismine göre, iddaa siteleri üyelerine promosyon dağıtımı yapmaktadır. Kampanyalar aracılığı ile düzenlenen promosyonlar, site ana ekranlarından ya da internet üzerinden veya reklamlar aracılığı ile üyelere duyurulmakta ve yapılan her yatırım işlemi için farklı bir isim altında ödül kazanılması sağlanmaktadır. Elbette ki bu ödüllerin kazanılabilmesi için, belirlenen alt limitlerde para yatırma işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Yatırılan paranın miktarına ve iddaa sitesinin ekonomik gücüne bağlı olarak verilen promosyonların miktarları ve oranları da değişmektedir. Bir iddaa sitesi, cepbank ile yatırıma %5 oranında cepbank yatırım promosyonu vermekte iken, diğer bir iddaa sitesi cepbank ile yatırım işlemine %10 cepbank yatırım promosyonu verebilmektedir. Sitelerin tercihi, tamamen üyelerin inisiyatifine kalmış bir uygulamadır. Güvenilirlik kadar, ödeme yöntemlerinin kolaylığı da, site tercihlerinde etkili olmaktadır.

 

buton