iddaa Siteleri Yasal mıdır

Genel 17 Mart 2016, 13:08 iddaa Siteleri Yasal mıdır

iddaa siteleri, internet üzerinden hizmet veren online siteler olarak bilinmektedir. Her ne kadar bazı sitelerin dış ülkelerde gerçek ofisleri ve makineleri bulunuyor olsa da, Türkiye’de hizmet veren yabancı siteler, tüm işlemlerini internet üzerinden yürütmektedir. iddaa siteleri, yasal siteler olarak görülmemektedir. Bu tanımlama yalnızca Türkiye için geçerli olan bir tanımlamadır. Türkiye’de bir ticari işletme olarak görülmeyen ve Türk yasalarına göre denetlenmeyen ve internet üzerinden hizmet sunan tüm yabancı siteler, yasal iddaa siteleri olarak tanınmamaktadır.

Bu ifadenin tek nedeni ise, yabancı iddaa sitelerinin Türkiye üzerinden alınmış olan bir yetkilerinin bulunmamasıdır. Ancak, bu ifade biçimi, sitelerin yani iddaa sitelerinin yasal olmadığı anlamına gelmemektedir. Hangi ülkeden lisans almışlar ise ya da hangi ülkenin üzerinde ticari birer işletme olarak kurulmuşlar ise, iddaa siteleri o ülkelerde yasal olarak tanınmaktadır. Ayrıca, bazı Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde, talih oyunları düzenlemek ya da iddaa sektöründe veya oyunlar sektöründe hizmet vermek, yasal bir suç olarak görülmediğinden dolayı, bu tip siteler, bahse konu ülkelerde de işlemlerini yasal olarak sürdürebilmektedir.

Türkiye’de Yasal iddaa Sitesi Var mı?

Türkiye’de ilgili kurumlardan izin alan ve yetki belgesine sahip olan, aynı zamanda her türlü işlemi Türk yasalarına göre denetlenen iddaa siteleri bulunmaktadır. Bu kapsamda yer alan iddaa siteleri, yasal iddaa siteleri sınıflandırmasına girmektedir. Ancak bu sitelerin hizmetlerinin kapsamının dar olması, canlı iddaa seçeneklerinin bulunmaması ve promosyon anlayışının yaygınlaşmaması gibi nedenler ile yabancı sitelere göre daha az ilgi görmektedirler.

Bahsedilen hususların haricinde, Türk sitelerinin iddaa oranları da, yabancı sitelere göre daha alt seviyede yer almaktadır. Tüm gerekçeler bir araya getirildiğinde, Türk kullanıcılar yabancı iddaa sitelerine yönelmekte ve gösterilen yoğun ilgi nedeni ile Türkiye’de online olarak hizmet veren iddaa sitelerinin sayısı her gün artmaktadır.

iddaa Siteleri Lisansları

Yasal olmalarını elde ettikleri lisanslar ile ispatlayan bahsi siteleri, bu lisansları sayesinde güvenilir ya da güvenilmez siteler olarak ayrıma tabi tutulmaktadır. Lisanslar, her hangi bir ülkenin oyun ya da gazino komisyonlarından alınan resmi belgelerdir. Belgeleri veren komisyonlar, lisans verdikleri sitenin her türlü işlemini kontrol etmektedirler. Ayrıca, lisans için başvuran bir online iddaa sitesinin resmi bir adrese sahip olması veya ticari bir kimliğinin bulunması da talep edilmektedir.

Dikkatli bir inceleme yapılacak olunur ise, dünya genelinde tanınan ve marka haline gelmiş olan, Türkiye hariç diğer ülkelerde yasal iddaa sitesi olarak bilinen sitelerde, lisans konusunda iki farklı bildirim bulunmaktadır. Bu bildirimlerinden bir tanesi lisans numarasını içermekte, diğeri ise, tescil numarasını içermektedir. Tescil numarası, internet üzerinden online olarak işlem sunan iddaa sitesinin, aslında bir ticari kuruluş yani işletme olduğunu gösteren numaradır. Tescil belgesi olan bir iddaa sitesinin resmi bir adresi vardır ve hizmetlerini o adres ya da adresle üzerinden yürütüyordur.

Lisans numarası ise, online iddaa sitesinin oyunlar ya da iddaaler konusunda hizmet vermeye yetkilendirildiğini gösteren bir belgedir. iddaa severler ya da oyunlara ilgi duyanlar, her hangi bir site ile işlem yapmadan önce, her iki numaranın da varlığından ve doğruluğundan emin olurlar ise, kendi çıkarlarına bir karar olacaktır.  Lisans sorgulama işlemleri, belgenin alındığı komisyonun internet sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Lisans İngiltere’den alınmış ise, İngiltere’de talih oyunları ve iddaaler konusunda hizmet veren ilgili komisyonun adresi bulunmalı, site yönetimi tarafından belirtilen lisans numarası alınarak, ilgili komisyonun internet sitesinden sorgulanmalıdır.

Eğer verilen numara ile karşısında gözüken işletmenin yani iddaa sitesinin adı ve lisans tarihi tutuyor ise, o sitenin yasal ve güvenilir bir site olduğu anlaşılabilir. Uluslar arası alanda gücünü ispatlamış ve iddaaler ile oyunlar sektöründe marka haline gelmiş güçlü iddaa siteleri, site içeriklerinde hem lisans numaralarını, hem tescil numaralarını, hem de her iki numaranın sorgulamasının yapılabileceği linkleri vermektedir. Bu sayede kullanıcılar, internet üzerinden araştırma yapma zahmetinden kurtulmakta ve sitenin güvenilirliği daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

iddaa sitelerinin güvenilirliği ya da yasallığı konusunda yapılacak araştırmalarda başvurulacak diğer bir yöntemde, forum sitelerinden, internette siteler hakkında paylaşımlarda bulunan sayfalardan ve sosyal paylaşım platformlarından yararlanmaktır.

 

buton