iddaa Sitelerin Lisansları

Genel 18 Mart 2016, 12:58 iddaa Sitelerin Lisansları

iddaa şirketleri online olarak sundukları tüm hizmetleri ve ofisleri aracılığı ile sundukları tüm hizmetleri elde ettikleri lisanslar aracılığı ile yürütmektedir. Türkiye’de hizmet veren ve yabancı kökenli olan iddaa şirketlerinin birçoğunda, lisans ismi verilen yetki belgesi bulunmaktadır. Bahsedilen yetki belgesi, yabancı iddaa şirketleri için, dış ülkelerden alınan belgelerdir. Türkiye’de hizmet sunan yabancı iddaa şirketleri içerisinde Türk kurumlarından lisans alan bir iddaa sitesi bulunmamaktadır: Sadece Türk iddaa siteleri, Türkiye üzerinden lisans almış olup, hizmetlerini bu şekilde yürütmektedir.

Türkiye’de lisans vermeye yetkili olan kurum, spor bakanlığına bağlı olan spor toto başkanlığıdır. Türk sitelerinin iddaa oranları yabancı sitelere göre oldukça düşük seviyelerde bulunmakta olup, canlı iddaa seçeneği bulunmamaktadır ve promosyon anlayışı geçerli değildir. Bu gerçeklerden dolayı, Türk kullanıcıları lisanslı ve online hizmet veren yabancı iddaa şirketleri yönelmektedir. 100’e yakın sayıda bulunan yabancı iddaa şirketleri içerisinde lisans sahibi olmayan iddaa şirketleri de bulunmaktadır. Seçim tamamen kullanıcıların inisiyatifine kalmıştır. Ancak, lisans sahibi olmayan iddaa şirketleri, güvenilmeyen iddaa şirketleri olarak da tanımlanmaktadır. Yabancı iddaa şirketlerine güven duyulmasında en belirleyici faktör lisanstır. Lisans, ülkelerin oyun komisyonları tarafından ya da gazino komisyonları olarak bilinen komisyonlar tarafından firmalara verilen yasal bir belgedir.

iddaa Şirketlerinin Lisansları Nereden Alınır?

Kaçak iddaa siteleri olarak da bilinen ve Türkiye’de dahil, dünyada birçok ülkede online olarak hizmet veren iddaa şirketleri, lisanslarını farklı ülkelerden almaktadır. Ülke seçiminde genellik ile düşük lisans bedeli talep eden ülkeler ve düşük vergi oranlarına sahip olan ülkeler tercih edilmektedir. Maliyetlerin düşürülmesi açısından iddaa şirketleri bu özelliklere sahip ülkelere yönelmektedir. Malta ve Curacao hükümeti olarak da bilinen Hollanda antileri lisans veren ülkelerin arasında ilk sırada yer almaktadır. Malta ve Curacao’da, hem vergi oranları düşüktür, hem de lisans bedelleri diğer ülkelere göre daha ucuzdur.

Bahsedilen iki ülkeyi, güçlü ekonomiye sahip ülkeler olarak görülen Danimarka, Almanya, İngiltere, ABD ve Rusya takip etmektedir. Lisans veren diğer ülkeler arasında ise, Kostarika, Gürcistan, KKTC, Güney Kıbrıs, Estonya, Karadağ ve Cebelitarık gibi ülkeler bulunmaktadır. Özellik ile İngiltere, Almanya, Danimarka, Hollanda, ABD ve Rusya gibi ülkeleri tercihe den iddaa şirketlerinin finansal yapılarının daha güçlü olduğu, daha geniş kesimlere hitap ettiği ve yalnızca online iddaaler ya da oyunlar alanında değil, gerçek ofisler aracılığı ile de hizmet verdikleri görülmektedir.

iddaa Şirketlerinin Lisansı Nasıl Öğrenilir?

Bir iddaa şirketinin ya da diğer bir ifade ile yurt dışı kaynaklı olan ve Türkiye’de online olarak hizmet veren bir iddaa şirketinin lisansını öğrenmenin farklı yolları bulunmaktadır. Kuvvetli mali yapıları ile dikkat çeken ve Türkiye’de dahil tüm ülkelerde marka haline gelmiş iddaa şirketleri, lisans numaralarını sitelerinin ana ekranı üzerinden paylaşıma sunmaktadır. Lisans bilgileri genellik ile site ana ekranlarının en alt kısmında yazılmaktadır. Bu bilgilendirmede lisansın numarası, hangi ülkeden alındığı, veren komisyonun adı ve lisansın doğrulanabileceği bir link bulunmaktadır. Diğer iddaa şirketlerinde ise, aynı bölümde, lisans numarası ve lisansın alındığı komisyon üyelerin paylaşımına sunulmaktadır.

Eğer, sitelere giriş yapıldığında bahsedilen alt kısımda lisans hakkında her hangi bir bilgiye rastlanmamış ise, sitelerin hakkımızda bölümlerine giriş yapılmalıdır. Birçok iddaa şirketi, lisans bilgilerini hakkımızda bölümünde de üyeleri ile paylaşabilmektedir. Gerek ana sayfanın alt kısmında, gerek ise, hakkımızda bölümünde her hangi bir bildirim bulunmuyor ise, iddaa şirketlerinin iletişim numaralarından, elektronik posta adreslerinden ya da canlı destek hatalarından da, lisans sorgulaması yapılabilmektedir. Siteler, lisansların kontrol edilebileceği bir link vermemişler ise, lisansın alındığı ülkenin iddaa, oyun ya da gazino komisyonlarının internet adresleri bulunmalı ve verilen numara ile şirket ismi bu adresler üzerinden sorgulanmalıdır. Lisans numarası ile şirket ismi ve geçerlilik tarihi tutuyor ise, sitenin güvenilirliği ve yetkisinin olduğu anlaşılmaktadır.

Tüm araştırmalara rağmen, lisans hakkında her hangi bir bilgiye ulaşılamıyor ise, bilgi elde edilemeyen siteden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Günümüzde birçok iddaa sitesi, sadece siteden ibaret olup, üye kabulü gerçekleştirmekte, üyelerden para toplama işlemine devam etmekte, elde edilen kazançları ödeme konusunda süreyi sürekli uzatmakta ve belli bir tutara ulaştıktan sonra, ortadan kaybolmaktadır. Bu neden ile özellik ile lisans sahibi olmayan sitelerden maddi kayıp yaşanmaması için, yani dolandırılmamak için, uzak durulması gerekmektedir.

 

buton