iddaa Sitelerince Verilen Oranlar

Genel 17 Mart 2016, 13:50 iddaa Sitelerince Verilen Oranlar

iddaa siteleri tarafından sunulan hizmetler arasında yer alan spor iddaaları ile canlı iddaaler ve sanal iddaaler, farklı oranlar ile ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkmaktadır. Oranların belirlenmesinde siteler tarafından başvurulan alt yapılar büyük önem taşımaktadır. Alt yapı yazılım şirketleri arasında görülen farklılıklar, iddaa oranlarına da yansımaktadır. Böylece siteler arası farklılıklar oluşmakta ve iddaa oranlarında, aşağı ya da yukarı hareketlenmeler olabilmektedir.

Her hangi bir iddaa sitesinde, her hangi bir sonuç için, 3,720 civarında oran verilir iken, başka bir iddaa sitesinde bu oran üyelerin karşısına 4,00 olarak çıkabilmektedir. Şirketler açısından bakıldığında, oranların hesaplanmasının hayati önemi bulunmaktadır. Maddi kayıp yaşanmaması maksadı ile iddaa şirketleri, oranların verilmesi konusunda güçlü platform sağlayıcılarına müracaat etmektedir. Bu sayede, kar zarara oranları tespit edilebilmekte ve en ideal seviyedeki oranlar kullanıcıların karşısına çıkarılmaktadır.

iddaa Siteleri Tarafından Verilen Oranların Belirlenmesi

Öngörü sistemine göre teşkil edilen iddaa oranları, tüm riskler göz önüne alınarak belirlenmesi gereken oranlardır. Her hangi bir iddaa şirketi, net ön görüler ile oranları belirlemez ise ya da açık bir ifade ile her türlü ihtimali göz önüne almaz ise, üyelerini kazançlı çıkarabilir, ancak kendisi büyük bir maddi kayba uğrayabilir. Tüm ihtimallerin değerlendirilmesi, karşılaşmalara etki edebilecek dış ve iç etkenlerin belirlenmesi ve karşılaşma ile ilgili tüm faktörlerin göz önünde bulundurulması, iddaa oranlarının belirlenmesinde uygulanacak yöntemlerdir.

Kullanıcılar için esas olan, yüksek oranlı siteleri tespit etmek ve işine gelen her hangi bir site ya da birkaç site üzerinden karşılaştırma yaparak analizde bulunmaktır. Kullanıcılar yani site üyeleri, tek başlarına hareket eden birer şahıstır. Sitelerin ise, binlerce üyesi bulunmaktadır. Hatalı oran girilmesi halinde, binlerce üye kazanmakta ancak site kaybetmektedir. iddaa severlerin sitenin kaybetmesi ile bir ilgisinin olmadığı düşünülse de, büyük çaplı maddi kayıpların, elde edilen kazançların ödenmesinde sorun yaratacağı da değerlendirilmelidir. Geçmiş zamanda bilinen büyük bir iddaa şirketi, yanlış ön görüler ve analizler üzerine hareket ederek, belirlediği oranlar nedeni ile 50 milyon dolar zarar uğramıştır.

Bahsedilen rakamın büyüklüğü, elde edilen kazançların ödenmesi aşamasında sorunlar ile karşılaşılacağı anlamına gelmektedir. Yapılan bu kısa tanımlamadan sonra, çıkarılması gereken sonuç, çok yüksek iddaa oranlarına sahip sitelerin tercih edilip edilemeyeceğidir. Aşırı yüksek gelen değerler üzerine iddaa yapmak, yüksek kazanç anlamına geliyor olsa da, asıl soru elde edilen kazancın geri alınıp alınamayacağıdır. Bu neden ile temkinli yaklaşmakta fayda vardır.

iddaa Sitelerince Verilen Oranlar Nasıl Değerlendirilmeli?

Her iddaa severin kendine özgü bir stratejisi bulunmaktadır. Kimi iddaa severler, teknik alt yapıları yani platforma sağlayıcı yazılım şirketlerini takip etmekte ve yüksek oranlar verdiği bilinen everymatrix, pronet gaming ya da offsidegaming gibi alt yapıyı kullanan siteleri tercih etmektedir. Kimi iddaa severler ise, tüm iddaa sitelerini takip etmekte ve birkaç siteye üye olarak yüksek oranlı ya da ideal oranlı karşılaşmalardan kazanç elde etmek maksadı ile birkaç site üzerinden iddaa yapmaktadır.

Kimileri ise, riski dağıtmak maksadı ile aşırı yüksek oranlar ile normal seviyeleri içeren siteleri karıştırmakta ve risk paylaşımı yöntemini tercih etmektedir. Önemli olan, yüksek kazanç elde etmek olabilir. Ancak, dikkat edilmesi gereken yüksek kazançların geri alınma ihtimalidir. Tavsiye edilen ise, güvenilir siteler ile çalışılması, dikkat çekici seviyede olan yüksek oranlar üzerine analizde bulunulmamasıdır. Eğer iddaa siteleri arasında her hangi bir karşılaşmanın, her hangi bir ihtimaline karşı 1,60 civarı oran veriliyor iken, tek bir iddaa sitesinde aynı oran 4,50 seviyelerinde gösteriliyor ise, bu durum dikkat çekicidir.

Elbette ki 4,50 oranındaki siteyi tercih etmek, kullanıcıların inisiyatifine kalmıştır. Ancak, yazının dikkatli bir şekilde okunması halinde, görülecektir ki, yüksek oran bazı durumlarda yüksek kazançlara eşit olmayabilmektedir.

Yazı içeriğinde bahsedilen alt yapı yazılımlarına gelinecek olunur ise, everymatrix en yüksek oranı veren platform sağlayıcıdır. Bu yazılım şirketini sırası ile pronet gaming, offsidegaming, betconstruct, SBTech ve bookie.ch platform saplayıcıları takip etmektedir. Bu husus, bahse konu teknik alt yapıları kullanan sitelerin, dikkatli bir şekilde incelenmesi halinde net olarak gözlenebilecektir.

 

buton