Online iddaa Siteleri Nedir

Genel 23 Mart 2016, 02:18 Online iddaa Siteleri Nedir

iddaaler, farklı çeşitleri ile uzun yıllardır var olan, analize yönelik oyunlardır. Her hangi bir olay ya da her hangi bir karşılaşma üzerine iddaa yapılabilmekte ve yapılan iddaaler neticesinde, kazanç ya da kayıp şeklinde iki sonuç ile karşılaşılabilmektedir. Günümüz teknolojisinden önce, iddaa kavramı var olmak ile birlikte, iddaa yapılabilecek ortamlar ofislerden meydana gelmekteydi. Ağırlık spor karşılaşmalarında gözlenir iken, iddaa severler bu karşılaşmalar üzerinde analizde bulunabilmek için, bayi olarak ifade edilen ofislere gitmekte ve doldurdukları kuponları makinelerden geçirerek onaylatmaktaydı. Geçmişte kalan bu klasik uygulama, iddaalere olan ilginin zayıf kalmasına ve ilgi duyanlarında zaman kaybetmesine yönelik işlemler olarak bilinmektedir.

Türkiye’deki kullanıcılar, bu uygulamaları iddia başlığı altında yerine getirir iken, belirtilen tarzda hareket ederek bayilerde çoğu zaman gereksiz yere vakit geçirmektedir. Teknolojinin gelişmesi, internet ağının ülkenin her yanına yayılması ve hemen hemen herkesin elinde bir mobil cihazın bulunması, iddaa sektörünün de gelişmesine neden oldu. Gerek Türk iddaa siteleri, gerek ise, yabancı iddaa siteleri, gelişime anında ayak uydurarak internet üzerinden online olarak hizmet vermeye başladı. Online iddaa anlayışı ortaya çıktıktan sonra ise, iddaalere olan ilgi bir anda yükseldi ve Türk iddaa sitelerinin yanına hızlı bir şekilde yabancı iddaa siteleri de eklenmeye başlandı. Online olarak hizmet veren bu siteler, günümüzde genel ifade ile kaçak iddaa siteleri olarak tanımlanmaktadır. Çoğu birer ticari işletme olan online iddaa sitelerinin, kaçak olarak ifade edilmesinin nedeni, ülkemizde yasal izin alamamış olmalarıdır.

Online iddaa Siteleri Yasal mı?

Online iddaa siteleri, yasal olan aynı zamanda yasal olmayan sitelerdir. Bu karmaşık ifadenin nedeni ise, online hizmet sunan sitelerin kendi ülkelerinde yasal olarak tanınmaları ve işlemlerini yasal hükümler altında yerine getirmesidir. Yasal olarak tanımlanmamalarının nedeni ise, Türkiye’de hizmet sunmaları ancak, Türk yetkili makamlarından izin alamamalarıdır. Bu neden ile online iddaa siteleri Türkiye’deki hizmetleri açısından değerlendirildiğinde, yasal olmayan siteler olarak görülmektedir. Özellik ile uluslar arası çapta, birer marka haline gelen ve finansal açıdan da güçlü bir yapıya sahip olan online siteler, ne yazık ki ülkemizde kaçak iddaa siteleri olarak tanımlanmaktadır.

Ayırt edilmesi gereken önemli bir özellik, her kaçak iddaa sitesinin yasal olmadığıdır. Online hizmet anlayışının yaygınlaşması, sahtekarlığında önünü açmış ve gerçekte var olmayan şirketler, ticari birer işletme olarak gösterilerek, sadece internet sayfaları üzerinden iddaaler konusunda hizmet sunmaya başlamıştır. Bu tip davranışta bulunan sitelerden uzak durulması gerekmektedir. Kaçak iddaa sitelerinin gerçek ya da sahte olduğunu anlamanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Sitelerin incelenmesi neticesinde dahi, aralarındaki fark gözlenebilmektedir.

Gerçek Online iddaa Siteleri Nasıl Ayrılır?

Online iddaa siteleri arasında ayrım yapmanın en kolay yolu, tescil belgelerinin ve lisanslarının kontrol edilmesidir. Öncelik her zaman tescil ve lisans belgelerinin olup olmadığının araştırılmasındadır. Site ekranlarında belgelerinin bulunduğunu söyleyen her siteye de inanmamak gerekmektedir. Bazı online siteler, gerçek anlamda hizmet sunan sitelerin lisanslarını kopyalamakta ve kendi lisansları gibi gösterebilmektedir. Sahtekarlık olan bu uygulamayı anlamın en kolay yolu, lisans sorgulama işleminin yapılmasıdır.

Lisans numarası alınmalı, lisansı veren komisyonun ismi belirlenmeli ve bu komisyonun internet sayfası üzerinden alınan numara sorgulanmalıdır. Eğer lisans numarası ile online iddaa sitesinin ismi ve veriliş tarihi ile geçerlilik süresi tamamen örtüşüyor ise, o sitenin tescilli bir işletme olduğu ya da hizmet sunucu olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum haricinde, her hangi bir lisans bilgisi bulunmuyor ve canlı destek ya da diğer kanallardan da bilgi alınamıyor ise, o siteden kesinlik ile uzak durmak gerekmektedir. Sahte olarak isimlendirilen online iddaa sitelerinin lisansları ve işlem platformları da dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Yapılacak dikkatli bir incelemede, bu tip iddaa sitelerinin içeriklerinin, iddaa oranlarının, oyunlarının, ödeme yöntemlerinin, ödeme limitlerinin ve sürelerinin, promosyonlarının, promosyon oranlarının, promosyon çevrim şartlarının ve promosyon çekim şartlarının orijinal siteler ile birebir aynı olduğu görülecektir. Eğer her şeyin en küçük bir ifadenin bile aynı olduğu gözlenir ise, lisans numarası da bu gözleme dahil ise, kesinlik ile sorgulatma işlemi yapılmalı ve elde edilen sonuçlardaki site ismine dikkat edilmelidir. Kopya, yani sahte sitelerin isimleri, sorgulama esnasında çıkmayacaktır. Bu da biraz zahmetlide olsa, kesin sonuç verecek bir işlemdir.

 

buton